Somatotropina STH i jej agonisty
Somatotropina STH i jej agonisty
Efekty terapii hormonem wzrostu opisywane w literaturze świadczą o tym, że przy wczesnym rozpoczęciu leczenia hormonem wzrostu możliwe jest, by w pierwszym roku terapii szybkość wzrastania dziecka wynosiła od około 8,9 do 9,8 cm. Warunkiem bezpieczeństwa terapii jest pozostawanie pacjenta pod ciągłą kontrolą endokrynologa i wykonanie pełnej diagnostyki hormonalnej. Zastrzyki z hormonu wzrostu podaje się dzieciom do czasu zarośnięcia nasad kostnych, a leczenie dorosłych uzależnione jest od wskazań lekarza prowadzącego. Przyjmowanie rekombinowanego hormonu wzrostu nie pozostaje obojętne dla organizmu i może mieć skutki uboczne w postaci cukrzycy, nadciśnienia czy insulinooporności, a także bóli głowy, nudności i wymiotów oraz zaburzenia widzenia. Istnieją metody modyfikowania nieprawidłowego stężenia hormonu wzrostu. Syntetyczną formę GH stosuje się w celu zmniejszania niedoboru u dzieci (leczenie dorosłych z niedoborem GH budzi więcej kontrowersji).
- Należy jednak mieć na uwadze fakt, że hormone ten zwiększa stężenie wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co niekoniecznie jest korzystne dla zdrowia.
- Konsekwencje nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu zależą od wieku.
- Ponadto, poprzez zwiększenie produkcji przeciwciał, stymuluje układ immunologiczny, wpływa na procesy gojenia ran i kondycję skóry.
- Badanie poziomu hormonu wzrostu wykonywane jest zazwyczaj wtedy, gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowości dotyczące jego sekrecji.
Test ten uznany jest za „słoty standard” diagnostyki niedoboru hormonu wzrostu udzieci i osób dorosłych. Hormon wzrostu (somatotropina, GH) jest wydzielany przez przedni płat przysadki https://toonskiduniya.in/somatropina-skuteczne-steroidy-dla-wzmocnienia-i/ mózgowej. Najwyższy poziom wydzielania tego hormonu obserwuje się w okresie dojrzewania. W późniejszym czasie jego wydzielanie maleje, ale nadal jest on obecny w organizmie człowieka.
Oponiak – przyczyny, rokowania i objawy. Jaka jest śmiertelność?
Wydzielanie GH ma charakter pulsacyjny, hormon wzrostu powstaje w cyklu 3-4 godzinnym, z przewagą wydzielania w okresie nocnym. Najwyższe stężenie hormonu obserwuje się po 1-4 godzinach po zaśnięciu, przez pozostałą część doby stężenie somatotropiny utrzymuje się na niskim poziomie. Hormon wzrostu stosowany w zbyt dużych dawkach może być niezwykle niebezpieczny dla organizmu. Bardziej bezpieczne jest stosowanie specjalnych preparatów zawierających tzw.
Nadmiar hormonu wzrostu. Akromegalia i gigantyzm
Badania kontrolne wykonuje się regularnie, przez wiele lat, w celu wykrycia ewentualnego nawrotu choroby w przypadkach nadmiaru hormonu wzrostu. Nie refunduje się natomiast leczenia u osób dorosłych, z wyjątkiem pacjentów z zespołem Pradera-Williego, którzy byli leczeni GH w dzieciństwie. Bywa też tak, że dorośli, u których stwierdza się wskazania do terapii GH również przyjmują w podskórnych zastrzykach somatotropinę, która zmniejsza u nich masę tkanki tłuszczowej i zwiększa masę tkanki mięśniowej. Dawkę leczniczą hormonu wzrostu lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, a przy braku refundacji cena apteczna jednego opakowania hormonu wzrostu może wynieść nawet kilkaset złotych.
Podobnie jest w Europie – żaden z preparatów zawierających hormon wzrostu nie został dopuszczony do użycia jako środek odmładzający. Zgodnie z zaleceniami można go stosować wyłącznie do leczenia niskorosłości. Jednak niewłaściwe stosowanie hormonu wzrostu może powodować dotkliwe skutki uboczne.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!